Grad Kragujevac

Na području Grada Kragujevca nalazimo brojne tragove ljudskog života i ostatke materijalne kulture još iz praistorije. Pre dolaska Slovena, na teritoriji grada (i čitavog Balkanskog poluostrva), živeli su Iliri i Rimljani, koji su, takođe značajno uticali na razvoj ovih krajeva. Ovu teritoriju Stefan Nemanja osvaja od Vizantije i pripaja je srpskoj državi, u XII veku. Dolinama brojnih vodotoka, putevi su vodili ka teritoriji današnjeg grada, gde prvobitno nastaje „pazarište“, trg ili „panađur“, na kojem se, radi razmene proizvoda okupljaju stanovnici iz okoline, a kasnije i putnici.

Posle pada srpske države pod tursku vlast, na području Kragujevca razvija se veoma značajno naselje, koje se pod nazivom „Kragujevdža“, prvi put pominje 1476. godine u turskim spisima, koji se danas čuvaju u Arhivu vlade Turske u Istanbulu.

Smatra se da naziv grada potiče od kraguja, ptica grabljivica, koje su se koristile za lov, poput današnjih sokolova, a izgledom podsećaju na orlove i nalaze se na današnjem grbu grada.

Posle oslobođenja, 1944. godine, grad se obnavlja i vremenom postaje prepoznatljiv po kompaniji „Zastava“ i proizvodnji sportskog i lovačkog oružja, kao i gotovo 4.000.000 putničkih i teretnih automobila. Devedesetih godina u gradu se gotovo gase automobilska i druga industrijska proizvodnja, da bi posle 2000. godine ponovo doživeo privrednu ekspanziju.

U Kragujevcu danas živi oko 190.000 stanovnika i po veličini je četvrti grad u Srbiji. Nalazi se u kragujevačkoj kotlini, na tromeđi Gledićkih planina, Rudnika i Crnog Vrha, a do njega se može doći iz pet putnih pravaca. Najznačajnija je povezanost sa međunarodnim koridorom 10, kojim se od Beograda stiže autoputem za sat i po (140 km). Na teritoriji grada nalazi se geografski centar Srbije, 8 kilometara severozapadno od centra, zbog čega Kragujevac ima izuzetno povoljan saobraćajno-geografski položaj. Grad se nalazi na nadmorskoj visini od 173 do 200 metara i prostire se na oko 835 kilometara kvadratnih.

Grad Kragujevac je nosilac industrijskog i privrednog razvoja regiona Šumadije i Pomoravlja, a ujedno je i administrativni, univerzitetski, zdravstveni, kulturni i sportski centar, a danas ga sa razlogom nazivaju gradom mladih, odnosno gradom budućnosti.

Posetiocima se pruža mogućnost da se upoznaju sa vrednom kulturno-istorijskom zaostavštinom, verskim, prirodnim i sportskim znamenitostima, ali i da uživaju u kvalitetnoj ugostiteljskoj ponudi, bogatom noćnom životu i raznovrsnim dešavanjima.